طرز تهیه برنج آبکش

طرز تهیه برنج آبکش + 2 نکته ضروری

یکی از انواع روش‌های پخت برنج که در کشور ما نیز بسیار مرسوم می‌باشد، برنج آبکش است. با روش‌های متنوعی می‌توانیم برنج بپزیم، اما اغلب این روش‌ها منجر به شفته شدن برنج یا به اصطلاح عامیانه خواهند شد. با تهیه برنج به روش آبکش آبکش پس از پخت، شاهد برنجی مجلسی و همینطور دانه دانه خواهیم بود.

علاوه بر آن پخت برنج آبکش برای سرو در مجالس و مراسم‌ها بسیار مناسب است. البته از برنج‌های کته و یا بخارپز نیز می‌توان به صورت مجلسی استفاده کرد، اما بهتر است آنها را به صورت قالبی درآورده تا ظاهر بهتر‌ی داشته باشند. به این صورت می‌توانیم از این نوع برنج‌ها نیز در مهمانی‌های خود استفاده کنیم.

مواد لازم برای 4 نفر

برنج2 پیمانه
نمک2 قاشق غذاخوری
زعفران دم کرده2 قاشق غذاخوری
روغن مایع2 تا 3 قاشق غذاخوری
آببه مقدار کافی

دستور پخت برنج آبکش

برای تهیه برنج بصورت آبکش ابتدا باید برنج را پاک کنیم. سپس برنج پاک شده را درون کاسه‌ای ریخته و روی آن آب می‌ریزیم و نیاز است چندین بار این آب را تعویض نماییم تا آب داخل برنج شفاف شود و 1 قاشق غذاخوری نمک به آن می‌افزاییم. در ادامه اجازه می‌دهیم تا برنج حداقل به مدت 2 ساعت خیس بخورد. سپس قابلمه‌ای متناسب با مقدار برنج انتخاب می‌نماییم.

در مرحله‌ی بعدی از پخت برنج آبکشی، بایستی تا نصف قابلمه آب ریخته و در قابلمه را بگذاریم و همچنین حرارت را تقریبا زیاد نموده تا آب زودتر به جوش بیاید. هنگامی که آب در حال جوش است 1 قاشق غذاخوری به آن نمک اضافه کرده و همچنین آب داخل کاسه برنج را بیرون می‌ریزیم.

طرز تهیه برنج آبکش چگونه است؟

نحوه تهیه برنج آبکش
طرز تهیه برنج آبکش + 2 نکته ضروری 5

حالا نوبت آن است که به آب در حال جوشیدن، برنج اضافه کنیم و با کفگیر کمی آن را هم می‌زنیم. سپس اجازه می‌دهیم تا برنج به مدت 8 دقیقه بپزد.

بعد از گذشت این مدت به برنج سر زرده و با انگشت یک دانه از آن را فشار می‌دهیم. اگر له شد یعنی زمان آبکشیدن برنج می‌باشد. در صورتی که دانه برنج سفت بود باید زمان بیشتری به پخت برنج آب کشی شده، بدهیم.

همچنین می‌توان یک دانه برنج را لای دندان قرار داده تا از نرم شدن آن اطمینان حاصل کرد. پس از مطمئن شدن از پخت برنج آبکش، آن را داخل آبکش ریخته و به سرعت برنج را زیر آب سرد می‌گیریم تا نشاسته اضافی برنج خارج شود.

تهیه برنج آبکشی

حالا باید آبکش را بلند کرده و چند بار تکان دهیم تا برنج‌های زیر نیز جابه‌جا شوند و حرارت سبب له شدن آنها نگردد. با انجام این کار مطمئن می‌شویم که دانه‌های برنج به هم نخواهند چسبید. سپس قابلمه را مجددا بر روی حرارت قرار می‌دهیم تا خشک شود.

برای پخت برنج آبکش شده، داخل قابلمه روغن مایع ریخته و کمی زعفران دم کرده را روی آن اضافه می‌نماییم. بهتر است قابلمه را کمی به سمت چپ و راست حرکت داده تا قابلمه توسط ترکیب روغن و زعفران چرب شود، سپس برنج را بر می‌داریم.

لازم به ذکر است که در مرحله بعدی از تهیه برنج به روش آبکش، باید کفگیر به کفگیر برنج را داخل قابلمه بریزیم. همچنین بهتر است تا دسته کفگیر را وسط برنج فرو کرده و درآوریم تا سوراخ ایجاد شده سبب خروج بخار کف قابلمه شود. حالا می‌توانیم درب قابلمه را بگذاریم.

برنج باید به مدت 10 دقیقه روی حرارت ملایم رو به بالا قرار بگیرد تا بخار داخل برنج بپیچد. بعد از این مرحله، حرارت را ملایم‌تر کرده و اجازه می‌دهیم تا برنج به مدت 40 الی 45 دقیقه دم بکشد. پس از گذشت این زمان عطر برنج در فضا می‌پیچد.

طرز پخت برنج آبکش مجلسی

بعد از انجام مراحل گفته شده و گذشت مدت زمان پخت برنج آب کشی شده، حرارت را خاموش کرده و دور برنج را با قاشق جدا می‌نماییم. سپس دیس دلخواه خود را روی قابلمه قرار داده و یکدفعه قابلمه را بر می‌گردانیم تا برنج به صورت قالبی درآید. همچنین می‌توانید برنج را داخل دیس مورد نظر خود بکشید.

چنانچه قصد درست کردن برنج آبکش با ته دیگ را داشته باشید، بعد از آبکش کردن برنج و ریختن روغن در ته قابلمه کمی صبر کنید تا روغن داغ شود. حالا می‌توانید ته دیگ سیب‌زمینی و یا نان را ته قابلمه چیده و برنج را روی آن بریزید. قبل از خاموش کردن حرارت، ته دیگ را بررسی نموده و اگر هنوز نیاز به سرخ شدن دارد، حرارت گاز را زیاد کنید. همچنین دقت نمایید که ته‌ دیگ نسوزد.

برای تهیه برنج به روش آبکش بعد از اتمام پخت برنج، مقداری روغن داغ را در حدود 2 قاشق غذاخوری روی برنج بریزید. همچنین می‌توانید زمانی که برنج درون دیس کشیده شد به آن روغن حیوانی یا کره اضافه نمایید.

در مواردی نیز امکان دارد به علت جنس قابلمه ته دیگ به راحتی جدا نشود. در این زمان بایستی گاز را خاموش کرده و برای سرد شدن آن چند دقیقه صبر کنید. اینگونه ته دیگ به راحتی از قابلمه جدا می‌شود.

نگهداری از برنج آبکش

برنج آبکشی
طرز تهیه برنج آبکش + 2 نکته ضروری 6

جهت ماندگاری برنج تهیه شده به روش آبکشی بهتر است آن را در یخچال بگذارید. لازم به ذکر است که مدت زمان نگهداری از برنج آماده شده بصورت آبکش در یخچال بیشتر از یکی دو روز نبوده و برای نگهداری بیشتر باید نکاتی را رعایت نمایید. لازم به ذکر است ماندگاری انواع مختلف برنج مثل برنج شیرودی، برنج هاشمی و … باتوجه به بافت آن‌ها پس از پخت کمی متفاوت می‌باشد.

برای نگهداری برنج باید بدانید که اگر آن را بیشتر از دو ساعت در دمای اتاق قرار دهید، زمینه لازم برای رشد باکتری‌ها درون برنج پخته فراهم خواهد شد. بنابراین بعد از خنک شدن برنج آبکش آن را درون ظرف بسته بگذارید.

توجه نمایید که برای نگهداری برنج پخته از ظروف مقوایی استفاده نکنید. این ظروف ممکن است زیبا باشند اما هوا را وارد کرده و باعث سفت شدن باقی‌مانده برنج خواهند شد. برنج خنک شده را در یک ظرف دربسته و یا کیسه پلاستیکی زیپ‌دار قرار داده و سپس آن را درون یخچال نگهداری نمایید.

نکته اول : نگهداری برنج در فریزر

زمان نگهداری برنج آبکش در فریزر 3 ماه می‌باشد. در واقع این برنج را می‌توان در این مدت منجمد نمود. همچنین دانه‌های برنج یخ‌زده را می‌توان مستقیما به غذاهای گرمی مانند سوپ، آش و یا خورشت‌ها اضافه کرد.

نکته دوم : نحوه گرم کردن مجدد

نحوه نگهداری از برنج آبکش شده
طرز تهیه برنج آبکش + 2 نکته ضروری 7

اگر قصد دارید برنج را روی اجاق گاز گرم کنید، باید ابتدا مقداری آب در قابلمه ریخته و یا کمی روغن به آن اضافه نمایید. سپس درب قابلمه را گذاشته و آن را روی حرارت ملایم قرار دهید تا داغ شود.

برای گرم کردن مجدد برنج در فر بایستی آن را در ظرف نسوز ریخته و کلوخه‌های آن را بشکنید. پس از اضافه کردن کمی آب و چند قطره روغن، روی آن را با فویل بپوشانید و در دمای 150 درجه سانتیگراد به مدت 15 دقیقه قرار دهید تا برنج شما داغ گردد.

مدت زمان گرم کردن برنج در مایکروویو حدود 1 تا 2 دقیقه است. برای این کار ابتدا باید برنج را در ظرف مخصوص این دستگاه ریخته و کمی آب و روغن به آن اضافه کنید. سپس ظرف را درون مایکروویو قرار دهید تا داغ شود.

جمع بندی

در این مقاله طرز تهیه برنج آبکش را شرح دادیم و راه کارهای نگهداری از آن را آموختیم. برنج آبکش شده از محبوب‌ترین روش‌های پخت برای مجالس و مهمانی‌های رسمی است. با رعایت نکات گفته شده در این مقاله می‌توانید برنجی خوش‌طعم و خوش‌عطر را برای پذیرایی از مهمانان خود آماده نمایید. 

  • Admin
  • مرداد 24, 1401
  • 1011 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!