لطفا منوی خود را از طریق المنتور تنظیم نمایید.
برنج کته

طرز تهیه برنج کته

برنج وعده ثابت بسیاری از خانواده‌های ایرانی است که معمولا به دو روش آبکش و کته آماده می‌شود. بسیاری بر این باورند که درست کردن برنج کته بسیار ساده‌تر از برنج آبکش است که باور درستی است اما درست کردن برنج کته خوب خیلی هم راحت نیست و باید با فوت و فن آن آشنایی داشت.

طرز تهیه برنج کته در پنج مرحله

کته روشی سریع برای آماده کردن برنج است و به همین دلیل در بسیاری از موارد دانه های برنج به هم چسبیده، له یا سفت می‌شوند. از آنجایی که طعم عطر برنج کته بسیار بیشتر از برنج آبکش است، توصیه ما استفاده از برنج‌های ایرانی مثل برنچ هاشمی و برنج فجر بخاطر عطر و طعم فوق‌العاده آنهاست.

مرحله اول

گام اول شستن برنج است، شاید این کار خیلی ساده‌ای به نظر برسد اما باید توجه کنید که برنج را باید با داخل دست و به آرامی شست و شو داد تا دانه های برنج خرد نشوند. بعد از چند مرتبه شست و شو که آب برنج تقریبا شفاف شد برنج در آب بریزید تا خیس بخورد.

نکته: بهتر است مدت زمان خیساندن برنج در آب را با توجه به تازه یا کهنه بودن آن تنظیم کنید. برنج هرچقدر تازه تر باشد مدت زمان کمتری برای خیس خوردن نیاز دارد.

مرحله دوم

بعد از انتخاب ظرف مناسب برای برنج (ظرفی که برنج شما یک سوم آن را پر کند)، نوبت به ریختن برنج در قابلمه می‌رسد. آبی را که برنج درون آن خیس خورده را خالی کرده و برنج را درون قابلمه مناسب بریزید.
بعد از صاف کردن سطح برنج در قابلمه باید آب را به آرامی به برنج اضافه کنیم. انگشت خود را روی سطح برنج گذاشته و آنقدر آب اضافه کنید تا سطح آب به یک بند انگشت شما برسد.

مرحله سوم

در مرحله بعدی باید نمک و روغن را اضافه کنید. قبل از روشن کردن زیر قابلمه باید نمک و روغن را اضافه کرده تا برنج وا نرود. برای برنج کته به اضای هر دو پیمانه برنج یک قاشق غذا خوری سر خالی نمک و به اضای هر پیمانه برنج نصف قاشق غذا خوری روغن مایع یا جامد کافی است.

مرحله چهارم

حالا قابلمه را روی شعله بگزارید و زیر آن را زیاد کنید تا آب برنج شروع به جوشیدن کند سپس بعد از جوش خوردن، شعله را کم کنید تا آب برنج تمام شود.
بعد از خشک شدن آب برنج، بهتر است چند دانه برنج را بجوید تا وضعیت برنج مشخص شود. اگر برنج خیلی نرم بود در قابلمه را بردارید تا بخار برنج سریع خارج شود تا برنج له نشود. اما اگر داخل برنج سفت و استخوانی بود یک فنجان آب جوش داخل قابلمه ریخته و اجازه دهید با حرارت متوسط روی شعله بماند.

مرحله پنجم

در مرحله آخر باید برنج را دم کش کنید، معمولا برای بهتر دم کشیدن برنج چند سوراخ درون آن ایجاد می‌کنند. زیر شعله را کم کنید و اجازه دهید برنج 20 دقیقه روی حرارت پایین بماند تا آماده شود. برنج کته شما آماده است.
برای خوش عطر شدن برنج می‌توانید بعد از خشک شدن آب برنج کمی کره آب شده، آبلیمو و زعفران را بصورت دلخواه به برنج خود اضافه کنید تا طعم خوش برنج کته را چند برابر کنید.

برنج آبکش بهتر است یا کته؟

هر دو روش آبکش و کته مزایا و معایب خود را دارند. اما بطور کلی برنج کته به دلیل این که آب در حال جوش آن در قابلمه می‌ماند ویتامین های خود از جمله ویتامین های گروه ب را حفظ می‌کند. علاوه بر این برنج کته کالری بیشتری هم نسبت به برنج آبکش دارد و برای بیماران دیابتی هم روش بهتری است.

  • Admin
  • تیر 21, 1400
  • 1269 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!