طبع برنج

تمام مواد غذایی از جمله غلات دارای طبیعتهای مختلفی هستند. شناخت طبیعت مواد غذایی به ما کمک می‌کند که تغذیه سالمی داشته باشیم. برخی از مواد غذایی درجه حرارت بدن را افزایش می‌دهند و برخی دیگر درجه حرارت را پایین آورده و موجب سرد شدن بدن می‌شوند. طبع برنج سرد است یا گرم؟ برنج که یکی از محبوب ترین غلات در دنیا محسوب می‌شود چه طبعی دارد؟ با ما همرا باشید.

طبع برنج سرد است یا گرم؟

از نظر طب سنتی برنج بطور کلی اگر آبکش آماده شود طبع سردی دارد اما اگر بصورت کته آماده شود طبع گرمی خواهد داشت همچنین در خشک بودن طبع برنج شکی نیست. امروزه بر این باورند که انواع مختلف برنج طبع های مختلفی دارند و اکثر برنج های ایرانی طبع سردی دارند.

طبیعت مواد غذایی و بدن

بیشتر بیماری هایی که از تغذیه نادرست شروع می‌شوند مربوط به عدم شناخت کافی از طبیعت مواد و استفاده غلط از آن‌ها است. استفاده بیش از حد مواد غذایی گرم یا سرد باعث اختلال در تعادل دمایی بدن شده و با تاثیر منفی روی اندام های مختلف موجب بیماری های گوناگون می‌شود.
طبیعی است که افراد سرد مزاج باید در مصرف مواد سرد احتیاط کنند و در مقابل افراد گرم مزاح هم در مصرف مواد غذایی با طبیعت گرم احتیاط کنند. از جایی که طبع برنج سرد و خشک است بهتر است به همراه مواد غذایی مکمل میل شود.

طبع سرد چه تاثیری روی بدن دارد؟

مواد غذایی که طبع سردی دارند باعث آرام شدن جریان خون و کاهش دمای بدن می‌شوند که در نهایت موجب پاک شدن سموم بدن می‌شود. اما استفاده بیش از اندازه مواد غذایی سرد به ویژه در فصل سرما و برای افراد سرد مزاج باعث بیماری های زیاد می‌شود.

بیماری هایی مثل: نفخ، اسهال، ورم، درد مفاصل، بی‌حالی و خواب آلودگی، کمبود انرژی، احتباس مایعات در بدن، معده درد بعد از خوردن غذا و… که این عوارض در افزاد سرد مزاج بیشتر احساس می‌شود.

طبع گرم چه تاثیری روی بدن دارد؟

مواد غذایی با طبع گرم باعث افزایش دمای بدن می‌شود که بطور کلی باعث فعال تر شدن کبد و سلول‌های ایمنی می‌شود اما استفاده بیش از حد گرمی در فصل گرما و به ویژه برای افزاد گرم مزاج عوارض زیاد دارد.

عوارضی مثل: گر گرفتگی، خفگی، از بین رفتن نیروهای بدن، از دست دادن کنترل بر احساسات، از بین رفتن تعادل دمای بدن و تاثیر منفی آن بر روی اندام های بدن و… .

چطور بفهمیم گرم مزاج هستیم یا سرد مزاج؟

مزاج شناسی علم گسترده‌ای است اما بطور کلی با کمی دقت می‌توان به گرم یا سرد بودن مزاج پی‌ برد. افراد گرم مزاج به خوردن مواد غذایی سرد تمایل دارند و با مصرف مواد غذایی گرم مثل: شکلات، خرما، عسل و … درچار گر گرفتگی و التهاب می‌شوند. در نقطه مقابل افراد سرد مزاج هم با مصرف مواد غذایی سرد مثل: ترشی، ماست، ماهی و … دچار درد مفاصل و استخوان درد، بی‌حالی و ضعف می‌شوند.

کسانی که طبیعت سردی دارند معمولا نمی‌توانند سرما را تحمل کرده و در گرما طاقت بیشتری دارند. در مقابل کسانی که طبیعت گرمی دارند دقیقا برعکس بوده و تحل گرما را ندارند اما در سرما طاقت بیشتری دارند. در آخر این نکته را فراموش نکنید، چون طبع برنج سرد است حتما آن را به همراه مواد غذایی با طبع گرم مصرف کنید.

  • Admin
  • تیر 18, 1400
  • 1149 بازدید

۲ دیدگاه برای “طبع برنج سرد است یا گرم؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...