طبع برنج

طبع برنج سرد است یا گرم؟ خنثی کردن طبع برنج + 1 نکته طلایی

تمام مواد غذایی از جمله غلات دارای طبیعت‌های مختلفی هستند. شناخت طبیعت مواد غذایی به ما کمک می‌کند که تغذیه سالمی داشته باشیم. برخی از مواد غذایی درجه حرارت بدن را افزایش می‌دهند و برخی دیگر درجه حرارت را پایین آورده و موجب سرد شدن بدن می‌شوند. طبع برنج سرد است یا گرم؟ برنج که یکی از محبوب ترین غلات در دنیا محسوب می‌شود چه طبعی دارد؟ با ما همرا باشید.

طبع برنج سرد است یا گرم؟

از نظر طب سنتی بطور کلی اگر برنج بصورت آبکش آماده شود طبع سردی دارد اما اگر بصورت کته آماده شود طبع گرمی خواهد داشت همچنین در خشک بودن طبع برنج شکی نیست. امروزه بر این باورند که انواع مختلف برنج، طبع‌های مختلفی دارند و اکثر برنج های ایرانی مانند برنج هاشمی طبع سردی دارند.

طبیعت مواد غذایی و بدن

بیشتر بیماری‌هایی که از تغذیه نادرست شروع می‌شوند مربوط به عدم شناخت کافی از طبیعت مواد غذایی و استفاده غلط از آن‌ها است. استفاده بیش از حد مواد غذایی گرم یا سرد باعث اختلال در تعادل دمایی بدن شده و با تاثیر منفی روی اندام های مختلف و در نهایت موجب بیماری های گوناگون می‌شود. شناخت مزاج برنج برای ما ایرانی‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا سرانه مصرف برنج در ایران بالاست و برنج عضو دائمی بسیاری از سفره‌های مردم کشور است.

طبع برنج ایرانی
طبع برنج سرد است یا گرم؟ خنثی کردن طبع برنج + 1 نکته طلایی 5

طبیعی است که افراد سرد مزاج باید در مصرف مواد سرد احتیاط کنند و در مقابل افراد گرم مزاج هم در مصرف مواد غذایی با طبیعت گرم احتیاط کنند. از جایی که طبع برنج سرد و خشک است بهتر است به همراه مواد غذایی مکمل میل شود. نه تنها برنج بلکه با شناخت طبیعت مواد غذایی مختلف می‌توان آن‌ها را با چاشنی‌ها و مواد دیگر مصرف کرد تا تعادل دمایی برقرار شود تا در نتیجه از آسیب رسیدن به بدن جلوگیری شود.

طبع سرد چه تاثیری روی بدن دارد؟

مواد غذایی که طبع سردی دارند باعث آرام شدن جریان خون و کاهش دمای بدن می‌شوند که در نهایت موجب پاک شدن سموم بدن می‌شود. اما استفاده بیش از اندازه مواد غذایی سرد به ویژه در فصل سرما و برای افراد سرد مزاج باعث بیماری‌های زیادی می‌شود.

بیماری هایی مثل: نفخ، اسهال، ورم، درد مفاصل، بی‌حالی و خواب آلودگی، کمبود انرژی، احتباس مایعات در بدن، معده درد بعد از خوردن غذا و… که این عوارض در افزاد سرد مزاج بیشتر احساس می‌شود.

طبع گرم چه تاثیری روی بدن دارد؟

مواد غذایی با طبع گرم باعث افزایش دمای بدن می‌شود که بطور کلی باعث فعال تر شدن کبد و سلول‌های ایمنی می‌شود اما استفاده بیش از حد گرمی در فصل گرما و به ویژه برای افزاد گرم مزاج عوارض زیاد دارد.

عوارضی مثل: گر گرفتگی، خفگی، از بین رفتن نیروهای بدن، از دست دادن کنترل بر احساسات، از بین رفتن تعادل دمای بدن و تاثیر منفی آن بر روی اندام های بدن و… . برنج سردی است یا گرمی؟ در ادامه به بطور کامل به این موضوع خواهیم پرداخت.

چطور بفهمیم گرم مزاج هستیم یا سرد مزاج؟

مزاج شناسی علم گسترده‌ای است اما بطور کلی با کمی دقت می‌توان به گرم یا سرد بودن مزاج پی‌ برد. افراد گرم مزاج به خوردن مواد غذایی سرد تمایل دارند و با مصرف مواد غذایی گرم مثل: شکلات، خرما، عسل و … درچار گر گرفتگی و التهاب می‌شوند. در نقطه مقابل افراد سرد مزاج هم با مصرف مواد غذایی سرد مثل: ترشی، ماست، ماهی و … دچار درد مفاصل و استخوان درد، بی‌حالی و ضعف می‌شوند.

کسانی که طبیعت سردی دارند معمولا نمی‌توانند سرما را تحمل کرده و در گرما طاقت بیشتری دارند. در مقابل کسانی که طبیعت گرمی دارند دقیقا برعکس بوده و تحل گرما را ندارند اما در سرما طاقت بیشتری دارند. در آخر این نکته را فراموش نکنید، چون طبع برنج سرد است حتما آن را به همراه مواد غذایی با طبع گرم مصرف کنید.

نکته طلایی : خنثی کردن طبع برنج

ساده‌ترین و بهترین راه برای خنثی کردن طبع سرد برنج و جلوگیری از عوارض حاصل از سردی برنج، مصرف چاشنی‌ها و مواد غذایی است که دارای طبع گرم و نسبتا گرم هستند. با شناخت و استفاده کردن از این مواد می‌توان تعادل دمایی در طبع غذاهای سرو شده با برنج را برقرار کرد.

طبع برنج سرد است یا گرم
طبع برنج سرد است یا گرم؟ خنثی کردن طبع برنج + 1 نکته طلایی 6

بطور کلی دو راه مناسب برای استفاده از مواد غذایی دارای طبع گرم با برنج وجود دارد که راه اول آن استفاده از چاشنی برنج است. چاشنی برنج در نواحی مختلف از مواد متفاوتی تشکیل شده است اما بطور کلی تمامی این چاشنی‌ها دارای طبعی گرم هستند. استفاده از چاشنی برنج برای برقراری تعادل در طبع برنج از زمان‌های دور میان فرهنگ‌های مختلف وجود داشته و امروزه نیز با پی بردن به طبع سرد برنج، استفاده از این چاشنی‌ها رواج دارد.

برای آشنایی بیشتر با انواع چاشنی برنج و مواد مکمل آن می‌توانید به مقاله آشنایی با انواع چاشنی برنج مراجعه کنید و بطور کامل با انواع چاشنی برنج برای متعادل کردن طبع برنج آشنا شوید.

راه دوم استفاده از انواع مواد غذایی گرم به عنوان دورچین همراه با برنج است تا طبع برنج متعادل شود. علاوه بر این می‌توانید غذایی که همراه با برنج سرو می‌کنید را طوری انتخاب کنید که تعادل دمایی برقرار شود. به عبارتی اگر نمی‌خواهید از چاشنی برنج یا دورچین استفاده کنید پس بهتر است غذایی که همراه با برنج مصرف می‌کنید طبع گرمی داشته باشد.

طبع انواع برنج

طبع برنج چیست؟
طبع برنج سرد است یا گرم؟ خنثی کردن طبع برنج + 1 نکته طلایی 7

برنج گرم است یا سرد؟ همانطور که پیش‌تر به آن اشاره شد، انواع مختلف برنج طبع‌های متفاوتی دارند. طبق آمار طبیعت اکثر برنج‌های ایرانی سرد است. در این میان بسیاری بر این باورند که مزاج برنج عنبربو گرم بود و به همین دلیل برای بسیاری از افراد سرد مزاج از مشکلات گوارشی رنج می‌برند استفاده از این برنج خاص پیشنهاد می‌شود. لازم به ذکر است این برنج خوش عطر حاصل زحمت‌های کشاورزان جنوب کشور بوده و بزرگترین تولید کننده این نوع برنج در کشور در استان خوزستان می‌باشد.

جمع بندی

در این مقاله به این سوال پرداختیم که طبع برنج گرم است یا سرد؟ و تاثیرات طبع سرد و گرم را روی بدن بررسی کردیم. همچنین راه‌های تشخیص سرد مزاج بودن یا گرم مزاج بودن را بررسی کردیم. از جایی که طبع برنج سرد است پس بهتر است حتما از موارد غذایی دارای طبیعت گرم استفاده شود تا از بروز مشکلات احتمالی توسط مصرف برنج جلوگیری شود. بهتر است بدانید استفاده از انواع چاشنی علاوه بر خنثی کردن طبع سرد برنج، عطر و طعم فوق‌العاده‌ای به غذای شما خواهد داد.

 • Admin
 • تیر 18, 1400
 • 5735 بازدید

4 دیدگاه برای “طبع برنج سرد است یا گرم؟ خنثی کردن طبع برنج + 1 نکته طلایی”

 1. باسلام ممنون از اطلاعات و مطالب خوبتان
  لطفا بفرمایید مصلح برنج چیست یا با برنج چی مخلوط کنیم تاطبع آن معتدل شود

  • سلام مهدی جان،
   مصلح برنج شامل موادی می‌شود که سردی یا گرمی برنج را معتدل می‌کنند.
   این مورد برای افراد متفاوت خواهد بود و باید باتوجه به طبع بدن، همراه برنج مواد غذایی گرم یا سرد مصرف کرد.
   بزودی در این مورد یک مقاله تخصصی ارائه خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!