نگهداری از برنج ایرانی

آموزش نحوه صحیح نگهداری از برنج

اگر شما هم جزء افرادی هستید که قصد نگهداری حجم بالایی از برنج را برای مدت بیشتر از چند ماه دارید، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید. ماندن برنج در جای نامناسب می‌تواند باعث رشد حشرات زیادی شود و به همین دلیل باید با نحوه نگهداری از برنج آشنا شوید.

رعایت اصول نگهداری مناسب از برنج می‌تواند طول عمر این محصول را افزایش دهد. نگهداری از برنج تازه مخصوصا برنج ایرانی دارای شرایط ویژه‌ای است. اغلب مردم این برنج را به صورت روزانه مصرف می‌نمایند و بر این اساس ماده اصلی غذا برای صرف نهار برنج می‌باشد. زیرا سفره‌ی ایرانی با برنج کامل می‌شود.

نگهداری از برنج به چه صورتی است؟

انواع برنج را با ترکیب‌های مختلفی پخت می‌کنند. اما شاید خیلی از افراد از شرایط و همینطور نحوه نگهداری صحیح از برنج آگاه نباشند. برنج ایرانی که در بهترین شرایط آب و هوایی تولید می‌گردد، بسیار با کیفیت و مرغوب است. زیرا از خاک حاصلخیز تغذیه می‌نماید و این خاک مرغوب تاثیر به‌سزایی بر کیفیت دانه‌های برنج می‌گذارد.

اما زمانی که قصد خرید برنج ایرانی مانند برنج هاشمی را دارید باید با روش نگهداری مناسب از برنج نیز آشنا باشید، زیرا نگهداری اصولی سبب می‌شود تا محصول شما سالم مانده و حشره‌ای در آن رشد نکند.

شرایط نگهداری اصولی از برنج ایرانی

خیلی از افراد در ارتباط با نگهداری از برنج تازه و برنج کهنه سوال می‌نمایند. در پاسخ به این سوالات باید بگوییم که برنج‌های کهنه عمر طولانی‌تری داشته و بایستی برای نگهداری آنها دقت بیشتری داشت. اما راه‌های نگهداری آن با برنج تازه فرقی ندارد. هر ماده غذایی دارای اصول و همچنین روش‌های نگهداری خاصی است که از زمان خرید تا پخت آن باید به این موارد توجه کرد.

بهتر است برنج را براساس نیاز خانواده و همچنین برای یک بازه زمانی کوتاه خریداری نمایید. در صورتی که مقدار زیادی از برنج را در منزل خود نگهداری کنید، ضمن از دست دادن کیفیت، امکان خراب شدن این محصول نیز وجود دارد. باید به این نکته توجه کنید که شرایط نگهداری از برنج به مقدار زیاد در منزل وجود نداشته و در محیط انبار نیز شرایط نگهداری آن بسیار متفاوت است.

نحوه نگهداری از برنج در منزل

نگهداری از برنج در خانه
آموزش نحوه صحیح نگهداری از برنج 5

در صورتی که به شرایط نگهداری درست برنج توجه کنید، برنج کیفیت خود را از دست نخواهد داد.
در ادامه به روش‌هایی که به حفظ کیفیت برنج کمک می‌نمایند اشاره می‌کنیم:

قرار دادن برنج در جای خشک اما خنک

ظرف برنج باید در جایی قرار بگیرد که هیچ نوع رطوبتی در آن قسمت وجود نداشته باشد. یکی از نکات دیگر در نگهداری مناسب از برنج وجود گرماست. زیرا گرما موجب خرابی و همچنین کرم زدن برنج می‌شود. بنابراین مکان نگهداری برنج باید خنک باشد. همچنین می‌توان از یک تهویه در انبار استفاده نمود تا جریان هوا در محل نگهداری از برنج به چرخش درآید.

استفاده از ظرف مناسب برای نگهداری از برنج

یکی از بهترین گزینه‌ها برای نگهداری مطمئن از برنج استفاده از کیسه‌های پارچه‌ای می‌باشد. لازم به ذکر است که این کیسه‌ها حتما باید نخی باشند، زیرا کیسه نخی رطوبت را از برنج می‌گیرد.

چنانچه قصد استفاده از ظروف پلاستیکی برای نگهداری صحیح از برنج را دارید بهتر است رنگ آن مات و شفاف باشد و قبل از ریختن برنج در آن حتما ظرف را کاملا خشک نمایید.

استفاده از بطری‌های پلاستیکی و شیشه‌های نوشابه

 1. ابتدا از خشک بودن برنج اطمینان حاصل نمایید.
 2. از خشک بودن بطری‌هایی که قرار است برای ذخیره برنج استفاده شود، اطمینان حاصل کنید.
 3. از تمیز بودن کامل بطری و همچنین شستن و خشک کردن ان اطمینان حاصل نمایید.
 4. جهت بالا بردن ماندگاری و همینطور طول عمر برنج، در بطری‌ها باید یک قطعه جذب کننده هوا در کف بطری قرار دهید.
 5. برنج بایستی به صورت فشرده و کامل بطری را پر نماید. به علاوه با چند بار تکاندن بطری روی زمین، به خارج شدن هوای اضافه میان دانه‌های برنج کمک کنید.
 6. برای نگهداری از برنج از تمیز و خشک بودن درب بطری مطمئن شوید.
 7. با چفت نمودن درب بطری‌ها از نفوذ هوا و رطوبت به داخل آنها جلوگیری نمایید.

نگهداری صحیح از برنج ایرانی

نگهداری از برنج ایرانی بصورت صحیح
آموزش نحوه صحیح نگهداری از برنج 6

برای نگهداری درست از دانه‌های برنج باید توجه کنید که کیسه و یا ظرف از سطح زمین فاصله داشته باشد، زیرا همیشه میزانی از رطوبت از سطح زمین خارج شده و این مقدار توسط کیسه جذب می‌گردد.

فاصله از دیوار سبب می‌شود از ورود حشرات جلوگیری شده و راهی به داخل برنج نداشته باشند. بنابراین برای نگهداری برنج از شپشک، کیسه یا ظرف را از دیوار فاصله دهید.

یکی دیگر از عواملی که باعث خرابی و پایین آمدن کیفیت برنج می‌شود، نور خورشید است. همچنین نور خورشید سبب خرد شدن دانه های برنج هم خواهد شد پس باید برنج را دور از نور خورشید نگهداری کرد.

استفاده از روش حرفه‌ای برای نگهداری از برنج کهنه

شرایط نگهداری از برنج ایرانی در زمان‌های گذشته متفاوت بوده و هنوز هم می‌توان از آنها استفاده کرد. با استفاده از روش‌هایی که به نگهداری برنج از شپشک کمک می‌نماید، می‌توان شرایط نگهداری مطمئن از برنج را آسان‌تر نمود.

در گذشته با استفاده از مواد مختلف و قرار دادن آنها درون کیسه برنج سبب حفظ کیفیت آن می‌شدند. در زیر به این مواد اشاره می‌کنیم:

 • میخک با حبه سیر
 • برگ یا پوست گردو
 • فلفل خشک ساییده شده
 • نمک یا زنجبیل

شما می‌توانید با قرار دادن هر کدام از مواد بالا درون پاکت کبریت، پاکت را سوراخ نموده تا گازی که از آن خروج می‌کند به خوبی در برنج پخش شود. این کار به محیط نگهداری از برنج کمک می‌کند تا از رشد و تکثیر حشرات جلوگیری نماید.

پاکسازی برنج قبل از نگهداری

شرایط نگهداری برنج
آموزش نحوه صحیح نگهداری از برنج 7

یکی از شرایط نگهداری برنج، پاک کردن آن قبل از ریختن در ظرف یا کیسه می‌باشد. سعی کنید تا هرگونه سنگ، شپشک و غیره را از برنج خارج نموده و سپس آن را درون ظرف بریزید.

آیا استفاده از قرص برنج برای نگهداری از برنج نیاز است؟

استفاده از این قرص در ظرف برنج خطرناک بوده و می‌تواند برای انسان خطرات جانی به همراه داشته باشد. بنابراین از این قرص تنها در انبارهای بزرگی که دارای چند سیلو می‌باشد با رعایت جوانب احتیاط، استفاده کنید.

لازم به ذکر است که قرص برنج یک سم بسیار خطرناک بوده و برای جلوگیری از شپشک و آفت در برنج به کار می‌رود. این قرص جهت کشتن و یا جلوگیری کردن از آفت استفاده می‌گردد.

پیشگیری از رشد کرم در نگهداری صحیح از برنج

مردم ایران به دلیل استفاده زیاد از برنج، آن را به مقدار زیاد خریداری می‌نمایند. اما یکی از مشکلاتی که در نگهداری برنج‌ها وجود دارد، رشد و تکثیر کرم برنج است. بطور کلی برای جلوگیری از این موضوع به چند نکته توجه نمایید:

 1. خشک و خنک بودن محل نگهداری
 2. فاصله داشتن برنج با کف زمین
 3. امکان راه هوا از کنار کیسه‌های برنج و عدم روی هم گذاشتن تعداد زیادی کیسه برنج
 4. عدم نگهداری برنج در جاهای مرطوب مثل سینک ظرفشویی یا اتاقی که درب حمام در آنجا باشد.
سخن پایانی

در این مقاله با نحوه صحیح نگهداری از برنج آشنا شدیم و راه‌های حفظ کیفیت برنج ایرانی را یاد گرفتیم. لازم به ذکر است که با کیفیت‌ترین نوع برنج از مزارع درجه یک سه استان شمالی کشور با تلاش فراوان کشاورزان به دست می‌آید. برای بهره‌مندی از برنج با کیفیت و حفظ کیفیت این دانه‌های با ارزش باید این محصول را از جای معتبری تهیه نمایید و با نحوه نگهداری صحیح برنج به خوبی آشنا باشید.

2 دیدگاه برای “آموزش نحوه صحیح نگهداری از برنج”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!