تفاوت برنج هاشمی و طارم؟ کدام کیفیت بهتری دارد

شاید بتوان برنج‌ سفید را به عنوان پرمصر‌ف‌ترین ماده غذایی در ایران، معرفی کرد. به‌طور کلی برنج انواع بسیاری دارد که اکثر آن‌ها در کشورهای آسیای شرقی یافت می‌شوند و در ایران، تنها برنج سفید و برنج قهوه‌ای موجود است؛ البته همین دو برنج نیز با توجه به منطقه کشت و شیوه پرورش، انواع مختلفی دارند که دوتا از معروف‌ترین آن‌ها، برنج هاشمی و برنج طارم هستند. هر دوی این برنج‌ها کیفیت بالایی دارند و انتخاب یکی از آن‌ها، به عوامل متعددی بستگی دارد. در ادامه با ذکر و تشریح تفاوت برنج هاشمی و طارم، آن عوامل را معرفی می‌کنیم.

تفاوت برنج‌ هاشمی و طارم در منطقه کشت

برنج هاشمی یکی از پرطرفدارترین برنج‌های ایران است که اولین‌بار توسط «یوسف هاشمی» در روستای «چاپارخانه» در استان گیلان، کشت شده و هم‌ اکنون بیشتر در مناطق فریدون‌کنار و آستانه‌اشرفیه، پرورش داده می‌شود. برنج طارم نیز اولین‌بار در زنجان پرورش یافته، ولی هم‌اکنون بیشتر در استان‌های گیلان و مازندران کشت می‌شود، البته همچنان زنجان نیز از پرورش‌دهندگان برنج طارم، به‌شمار می‌رود.

مقایسه کلی برنج هاشمی و برنج طارم

برنج هاشمی و برنج طارم از نظر عطر و ظاهر چندان متفاوت نیستند و شاید تشخیص تفاوت آن‌ها برای افراد عادی، چندان ساده نباشد. با این حال، می‌توان به‌طور کلی تفاوت‌های ظاهری این دو برنج را در جدول زیر خلاصه کرد.

ویژگی برنج برنج هاشمی برنج طارم
عطر متوسط زیاد
رنگ شیری کاهی
قد و اندازه دانه خام ۷.۷ میلی‌متر ۷.۳ میلی‌متر
قد و اندازه دانه پخته ۷.۹ میلی‌متر ۷.۵ میلی‌متر
منطقه کشت گیلان مازندران
میزان ثمردهی زیاد کم

البته باید ذکر‌ کرد که این مقایسه به‌طور کلی است و این تفاوت‌ها کاملا ثابت نیستند.

تفاوت برنج‌ هاشمی و‌ طارم از نظر ظاهر، کدام برای مراسم مناسب‌تر است؟

می‌توان گفت که به‌طور کلی، دانه خام برنج هاشمی کمی قدبلندتر است و برنج طارم، از عطر بهتری برخوردار است.‌ پس از پخت، برنج طارم  ظاهری خشک‌تر و‌ مجلسی‌تر به خود می‌گیرد و برنج‌ هاشمی چرب‌تر و نرم‌تر به‌ حساب می‌آید‌. از این رو، اگر به دنبال برنجی‌ با دانه‌های بلندتر ولی بافتی نرم و چرب هستید، برنج‌ هاشمی گزینه مناسب‌تری محسوب می‌شود. اگر‌ عطر برنج و ظاهر خشکی که از شفته به‌نظر رسیدن غذا جلوگیری کند برای شما مهم‌تر است، برنج طارمی گزینه مناسب‌تری به‌شمار می‌رود.  

البته قابل ذکر است که میزان تفاوت برنج هاشمی و طارم، به تازگی آن‌ها نیز بستگی دارد ‌و برنج تازه‌تر، از عطر و طعم بهتری برخوردار است. همچنین هر دو برنج در کیفیت‌های مختلفی کشت می‌شوند که این مورد علاوه بر تاثیرگذاری در کیفیت و طعم برنج‌ها، در ظاهر آن‌ها نیز تاثیر می‌گذارد. به عنوان مثال، برنج‌هایی که کشت دوم هستند اغلب از کیفیت بالاتری برخوردار هستند.

مقایسه برنج هاشمی و برنج طارم از نظر سلامت

یکی از مزایای برنج هاشمی، ساقه باریک‌تر آن است که تا حد بسیار زیادی از جذب سموم پیشگیری می‌کند. همچنین قابل ذکر است که برنج هاشمی مقاومت نسبتا بالایی در برابر آفات دارد. برنج طارم ارگانیک برای کشت، به سم‌پاشی بیشتری نیاز پیدا می‌کند و بیشتر مورد آفت قرار می‌گیرد، البته با ایجاد تغییرات محدود ژنتیکی در این محصول، مقاومت آن در برابر آفات بالا رفته و برای همین به سم‌پاشی گسترده‌ای نیاز پیدا نمی‌کند.

یکی دیگر از تفاوت‌های برنج هاشمی و برنج طارم که سلامت آن‌ها را تعیین می‌کند، ارزش غذایی است. برنج هاشمی به‌خاطر نشاسته و کربوهیدرات بیشتر، شاخص گلیسیمی و کالری بیشتری دارد. برنج طارم از نشاسته و کربوهیدرات و در نتیجه کالری پایین‌تری برخوردار است. میزان املاح معدنی و ویتامین‌های این دو برنج، تفاوت چندانی ندارند.

از این رو اگر به دنبال برنجی ارگانیک هستید، برنج هاشمی برای شما گزینه مناسب‌تری تلقی می‌شود. اگر ترجیح می‌دهید برنجی تهیه کنید که از نشاسته و کربوهیدرات کم‌تری برخوردار باشد و تاثیر کم‌تری بر روی قند خون بگذارد، برنج طارم گزینه مناسب‌تری برای شما به‌شمار می‌آید.

تفاوت برنج هاشمی و برنج طارم از نظر قیمت

برنج هاشمی در هر کشت محصول بیشتری به کشاورز می‌دهد و پرورش ارگانیک آن به سم‌پاشی و مراقبت کم‌تری نیاز دارد و به همین دلیل پرورش آن برای کشاورزان زیادی ایده‌آل‌تر محسوب می‌شود. این مورد نیز در تعیین تفاوت برنج هاشمی و طارم از نظر قیمت، نقش پررنگی دارد؛ زیرا به‌طور کلی برنج طارم در هر کشت محصول کم‌تری به کشاورز می‌رساند و از این رو، انتخاب کشاورزان کم‌تری برای پرورش ارگانیک است. به دلایل ذکر شده، برنج هاشمی اغلب قیمت پایین‌تری نسبت به رقیب خود، برنج طارم دارد.

البته قابل به ذکر است هر دو نوع برج، انواع بسیاری دارند و علاوه بر کیفیت، قیمت آن‌ها نیز متفاوت است. به‌طور مثال یکی از انواع برنج هاشمی، برنج سرد و گرم است. برنج سرد حدودا دو هفته دیرتر از برنج گرم برداشت می‌شود و دانه‌هایی بلندتر با ظاهری کشیده‌تر دارد، برنج گرم حجیم‌تر و کوتاه‌تر است. همچنین برنج هاشمی در برخی از مناطق مانند فریدون‌کنار در دو مرحله کشت می‌شود و برنج کشت دوم قیمت بالاتری دارد.

انواع برنج‌ هاشمی و برنج طارم

همان‌طور که پیش‌‌تر ذکر شد، برنج هاشمی و‌ برنج طارم انواع مختلفی دارند که این قضیه نیز در تعیین کیفیت، ظاهر و قیمت آن‌ها تاثیرگذار است. برخی از معروف‌ترین و پرفروش‌ترین آن‌ها، به شرح زیر هستند و با لینک‌ داخلی فروشگاه برنجیلا، می‌توانید آن‌ها را تهیه کنید.

برنج طارم

 1. برنج طارم عطری
 2. برنج طارم سنگی
 3. برنج طارم دم سیاه
 4. برنج طارم امیری
 5. برنج طارم صدری
 6. برنج طارم رشتی
 7. برنج طارم هاشمی
 8. برنج طارم قهوه‌ای

برنج طارم صدری از نظر عطر و کیفیت پخت، امتیاز بیشتری به سایر انواع برنج طارم دارد.

برنج‌ هاشمی

 1. برنج هاشمی دودی
 2. برنج هاشمی استخوانی
 3. برنج هاشمی فریدون‌کنار
 4. برنج هاشمی آستانه‌اشرفیه
 5. برنج هاشمی سرد
 6. برنج هاشمی گرم
 7. برنج هاشمی قهوه‌ای

برنج هاشمی دودی از محبوب‌ترین انواع برنج هاشمی، به‌شمار می‌آید.  

طعم و کیفیت برنج هاشمی و برنج طارم پس از پخت

هر دوی این برنج‌ها از نظر طعم از کیفیت بالایی برخوردار هستند و انتخاب طعم، سلیقه‌ای است. عمده تفاوت برنج هاشمی و طارم از نظر طعم پس از پخت، به رعایت نکات پخت برمی‌گردد.‌ هر برنج با توجه به نوع و کشت به پخت خاصی نیاز دارد تا از شفته یا خشک شدن، پیشگیری شود. برنج هاشمی به دلیل بافت نرم‌تر خود اغلب زودتر شفته می‌شود و باید به این قضیه دقت کرد. برنج طارم به دلیل بافت استخوانی خود، کم‌تر شفته می‌گردد. البته تفاوت شیوه صحیح پخت این دو برنج به عوامل متعددی بستگی دارد که‌ توضیح آن‌ها از حوصله این مقاله خارج است.

مقایسه برنج هاشمی و برنج طارم از نظر سهولت در نگه‌داری

شیوه صحیح نگهداری از این دو برنج چندان متفاوت نیست. هر دو برنج بهتر است در مکانی سرد و خشک نگه‌داری شوند، مکان‌های مرطوب امکان شپشک زدن برنج را بالا می‌برند و گذاشتن چند حبه سیر در بین برنج‌ها حشرات را تا حد بسیار زیادی دور می‌کند. پرس کردن برنج در بسته و یا نگهداری آن در بطری نیز از راه‌هایی هستند که از شپشک زدن برنج، جلوگیری می‌کنند. البته اگر برنج شپشک زد، رفع آن به هیچ عنوان دشوار نیست و اغلب با گذاشتن برنج در هوای آزاد و پاشیدن نمک بر روی دانه‌ها، رفع می‌شود.

در آخر

برنج هاشمی و برنج طارم‌، هر دو از بهترین برنج‌های ایرانی محسوب می‌شوند و مهم‌ترین عاملی که یکی از آن‌ها را از دیگری برتر می‌سازد، سلیقه خریدار است. اگر فردی برنجی با بافت‌ نرم‌تر، کشت ارگانیک و قیمت پایین‌تر را ترجیح می‌دهد، برنج هاشمی‌ انتخاب مناسبی به‌شمار می‌آید. برنج طارم برای افرادی که برنج‌های خشک‌تر و با عطر بیشتر را ترجیح می‌دهند، انتخاب مناسب‌تری به شمار می‌آید.

حال با دانستن تفاوت‌ برنج هاشمی و طارم، اگر به‌ دنبال تهیه برنجی با کیفیت بالا هستید، فروشگاه برنجیلا می‌تواند برنج‌ را با بالاترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت، به شما عرضه کند.

 • navid
 • فروردین 17, 1403
 • 34 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!