لطفا منوی خود را از طریق المنتور تنظیم نمایید.
تولید برنج در جهان

تولید برنج در جهان + 10 کشور برتر

تولید برنج در جهان و دیگر غلات مهم یکی از مسائلی است که با توجه به رشد جمعیت امروزه بسیار به چشم می‌آید. برنج یکی از مهم‌ترین غلات مصرفی جهان است که توسط میلیون‌‌ها نفر در سراسر جهان مصرف می‌شود. تولید برنج در کشورهای مختلف به دلیل شرایط آب و هوایی و شیوهای کشت با یکدیگر متفاوت است. اما بطور کلی کشورهایی که کشاوزی خود را مکانیزه کرده‌اند سهم بیشتری در تولید برنج و دیگر غلات جهان دارند.

لیست بزرگترین تولید کنندگان برنج

در ادامه بنا به گزارش دیلی رکوردز در سال 2019 به آمار 10 کشور برتر جهان در زمینه تولید برنج می‌پردازیم.

تولید برنج در جهان

چین

برنج حدود 1300 هزار سال پیش در رودخانه پرل چین سرچشمه گرفته و به تمام جهان منتقل شده است. چین اولین و بزرگترین تولید کننده برنج در جهان است و با به کار گیری روش‌های نوین آبیاری مزارع به تنهایی حدود 35 درصد از کل برنج جهان را تولید می‌کند. یکی از مهم ترین دلایلی که باعث موفقیت چشم گیر چین در تولید برنج شده است استفاده از برنج هیبریدی می‌باشد. بنابراین چین رتبه اول تولید برنج در جهان را دارد.

تولید برنج در جهان - چین

سطح زیر کشت : 29.493 میلیون هکتار
تولید سالانه برنج : 195.714 میلیون تن

هند

هند دومین تولید کننده بزرگ جهان از نظر تولید سالانه برنج است و سهم قابل توجهی در تولید برنج در جهان دارد. همچنین هند اولین تولید کننده بزرگ برنج از نظر سطح زیر کشت می باشد. بیش از 40 درصد تولیدات غذایی هند را برنج تشکیل میدهد. با این که برنج یکی از کالاهای اساسی کشور هند است اما این کشور توانسته با تولید مازاد دست به صادرات این ماده غذایی با ارزش بزند.

هند

سطح زیر کشت : 44.1 میلیون هکتار
تولید سالانه برنج : 148.26 میلیون تن

اندونزی

سومین تولید کننده بزرگ برنج جهان یعنی اندونزی خود یکی از بزرگترین مصرف کننده‌های برنج است. طبق پژوهش‌های موسسه بین المللی برنج، مصرف برنج سالانه هر خانواده برابر با 139 کیلوگرم است و براورد می شود این رقم تا 25 سال آینده تا 38 درصد افزایش پیدا کند. از این رو کشور اندونزی قصد دارد تولید سالانه خود را افزایش دهد تا نیاز داخلی خود را بصورت کامل برطرف کند.

اندونزی

سطح زیر کشت : 12.884 میلیون هکتار
تولید سالانه برنج : 64.399 میلیون تن

بنگلادش

بنگلادش جزو کشورهایی است که سرانه مصرف برنج بالایی داشته و رتبه چهارم از لحاظ تولید برنج را بین کشور های جهان دارد. جالب است بدانید 70 درصد مردم بنگلادش در تولید برنج این کشور مشارکت دارند. بیشتر برنج تولید شده در بنگلادش توسط کشاورز های محلی و با روش های سنتی تولید شده و فقط در حد تامین نیاز داخلی خود برنج تولید می‌کنند.

بنگلادش

سطح زیر کشت : 113 میلیون هکتار
تولید سالانه برنج : 38.725 میلیون تن

ویتنام

کشور پنجم لیست ما ویتنام است که 82 درصد از کل زمین‌های کشاورزی این کشور را شالیزارهای برنج تشکیل می‌دهند. مردم ویتنام هم مثل دیگر کشورهای آسیای شرقی سرانه مصرف برنج بالایی دارند و درصد بالایی از مردم این کشور در تولید برنج مشارکت دارند. زمانی ویتنام رتبه بالاتری در تولید برنج داشت اما پس از وقوع جنگ در این کشور وضعیت تغییر کرد.

ویتنام

سطح زیر کشت : 7.414 میلیون هکتار
تولید سالانه برنج : 38.725 میلیون تن

تایلند

رتبه ششم تولید برنج در جهان متعلق به کشور تایلند است اما این کشور سهم قابل توجهی در صادرات این ماده غذایی با ارزش دارد. در کشور تایلند برنج جزو کالاهای اساسی محسوب می‌شود که یعنی سرانه مصرف بالایی در این کشور دارد اما با این حال فقط یک سوم از برنج های تولید شده در داخل کشور به مصرف می‌رسد و بیشتر برنج تولید شده، صادر می‌شود.

تایلند

سطح زیر کشت : 2.48 میلیون هکتار
تولید سالانه برنج : 30.467 میلیون تن

میانمار

جایگاه هفتمین تولید کننده بزرگ برنج جهان در اختیار کشوری است که تولید برنج در اقتصاد آن سهم بالایی دارد. مردم میانمار  بیشتر از نصف زمین های کشاورزی خود را صرف پرورش برنج کرده اند. طی سال‌های اخیر به دلیل رشد کند کشاورزی و بازده کم، این کشور تصمیم گیرفته با مکانیزه کردن کشاورزی خود، سرانه تولید محصولات از جمله برنج را افزایش دهد.

میانمار

سطح زیر کشت : 8.1 میلیون هکتار
تولید سالانه برنج : 32.6 میلیون تن

ژاپن

کشور ژاپن با این که یکی از صنعتی ترین کشورهای جهان می‌باشد اما در عین حال وابستگی شدیدی به کشت برنج دارد. دلیل این وابستگی فرهنگ 2300 ساله مصرف برنج در این کشور است. کشور ژاپن با این که سال‌هاست از کشاورزی مکانیزه بهره می‌برد اما نمی‌تواند نیاز داخلی خود را تامین کند به همین دلیل با واردات برنج نیاز داخلی خود را تامین می‌کند. ژپن رتبه هشتم تولید برنج در جهان را به خود اختصاص داده است.

ژاپن

سطح زیر کشت : 1.624 میلیون هکتار
تولید سالانه برنج : 8.747 میلیون تن

فیلیپین

نهمین تولید کننده بزرگ برنج در جهان یعنی فیلیپین، بزرگترین وارد کننده برنج در جهان نیز می‌باشد. مردم فیلیپین سرانه مصرف برنج بسیار بالایی دارند و با وجود تولید برنج با بازدهی بالا بازهم نمی‌توانند برنج مورد نیاز داخل را تولید کرده و با واردات این نیاز را برطرف می‌کنند. این کشور با واردات حدود 1.8 میلیون تن برنج به بزرگترین وارد کننده برنج در جهان تبدیل شده است.

تولید برنج در جهان - فیلیپین

سطح زیر کشت : 4.53 میلیون هکتار
تولید سالانه برنج : 16.2 میلیون تن

برزیل

رتبه دهم بزرگترین تولید کننده برنج به کشوری خارج از آسیا یعنی برزیل تعلق می‌گیرد. کشور برزیل با به کار گیری زراعت نوین موفق شد سهم قابل توجه‌ای در تولید برنج در جهان را به خود اختصاص دهد. این کشور در سال 2004 موفق به خودکفایی در حوزه کشاورزی شد و علاوه بر تامین نیاز داخلی در ادامه به یکی از قطب های صادرات محصولات کشاورزی نیز تبدیل شد.

برزیل

سطح زیر کشت : 2.9 میلیون هکتار
تولید سالانه برنج : 12.65 میلیون تن

تولید برنج در ایران

کشور ما ایران رتبه 26ام تولید برنج در جهان را در اختیار دارد. هر چند سهم قابل توجهی از تولید جهان را در اختیار نداریم و برای تامین نیاز داخلی نیازمند واردات برنج هستیم اما یکی از مرغوب ترین برنج های جهان را تولید می‌کنیم. کیفیت برنج ایرانی یکی از مسائلی است که منجر به محبوبیت روز افزون برنج ایرانی در کشورهای خارجی شده است. از جمله برنج‌های محبوب و خوش عطر ایرانی می‌توان به برنج هاشمی و برنج طارم اشاره کرد. تولید برنج در ایران هرچند از لحاظ کمی آمار بالایی ندارد اما از لحاظ کیفیت جزو بهترین‌ها به شمار می‌آید.

تولید برنج در ایران

سطح زیر کشت : 556 هزار هکتار
تولید سالانه برنج : 2.386 میلیون تن

یک دیدگاه برای “تولید برنج در جهان + 10 کشور برتر”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!